Kazanie na Nowy Rok 2017

Kategoria: Opublikowano: 19 kwietnia, 2018

Autor: Kapłan Felix Evers (kościół katolicki)

 

01.01.2017 w kościele św. Józefa w Neubrandenburg

 

Nietknięte. Nienaruszone. Można rozpocząć nową grę. Figury stoją przygotowane. Rozpocząć gońcem? Jak zareaguje mój partner? Na końcu: szach- mat? Królewska gra, uznany sport: szachy.

Mój ulubiony sport. Nauczyłem się grać od mojego ojca. W parku, w Innsbrucku, podczas przerwy na studiach, grałem codziennie. Moją ulubioną książką aż do dzisiaj jest „nowela szachowa” Stefana Zweiga.

Mój obraz Nowego Roku 2017: „Życie jest grą w szachy i kto potrafi dobrze grać, ten osiągnie swój cel”.

Jaką figurą będę w tym roku? Jakie pociągnięcia ruchowe wykonam najpierw? Czy będę wystarczająco przewidujący? Czy zachowam króla, aż do końca?

Czy w Sylwestra 2017 roku pozostawimy ziemskie pole szachowe, jako pole bitwy, czy też ostatni ruch roku będzie ukoronowaniem mądrze rozegranej partii?

„Panie, Ty koronujesz rok swoim błogosławieństwem!”- „Ten rok, Panie składam w Twoje ręce, ponieważ Ty mi go dałeś. Ty jesteś początkiem czasów i ich końcem. Ja ufam Tobie” (Martin Gotthard Schneider).

 

Szachy, moim zdaniem są bardzo twórczą, błyskotliwą grą, której może poświęcić się dwoje ludzi.

Tu występują wszystkie istotne reguły życia: cierpliwość, empatia, przewidywalne myślenie, atak, obrona, ryzyko, strategia działania, spojrzenie na całość, rozważanie, gotowość poniesienia ofiary, nauka po błędach, druga szansa.

Dzisiaj w światowy dzień pokoju marzę o tym, aby ludzie, którzy w tym nowym roku znowu będą nadużywać swojej władzy-, aby uklękli przed żłóbkiem Jezusa, pomodlili się- i rozegrali partię szachów, by znowu być człowiekiem.

Dzisiaj, w święto Maryi, kłaniam się przed świętą rodziną, ponieważ ona stała się uosobieniem sensownego, twórczego życia w mądrości.- Jezus mnie także na początku tego roku 2017 woła:

„Veni locare mecum! Chodź, zagraj ze mną!” W Księdze Przysłów, mądrość zostanie nam przedstawiona, jako żywa osoba, która od wieczności jest Bożą radością.

„Ja byłam jego radością codziennie i grałam przed Nim cały czas, grałam na jego okręgu ziemi i miałam swoja radość w ludzkich dzieciach”.

Dzisiaj w szopkach tego świata odkrywamy mądrość Bożą, która stała się człowiekiem, która uczy nas gry życia- poprzez ból, cierpienie i śmierć. Jak często przeoczamy te, tak rozstrzygające słowa:

„Jezus patrzy na niego…” Jezus patrzy na mnie. On w nowym roku czyni mnie swoim współgraczem i prowadzi mnie przez nowy rok kościelny z Betlejem do Golgoty, z gór Tabor na górę Oliwną, od śmierci do życia. Rok 2017 jest rokiem miłosierdzia Bożego, jak nienaruszona gra w szachy, przygotowana z miłością.

 

Emerytowany papież Benedykt XVI, który jest 65 lat kapłanem, w swojej nowo wydanej książce pisze o egzystencji kapłańskiej. Pisze, że ona jest trzykrotną odpowiedzią Piotra na życiowe pytanie Jezusa:

„Kochasz ty mnie?”- „Panie, Ty wiesz wszystko. Ty wiesz, że cię kocham”. O to chodzi w 2017 roku!

Żadne wiadomości nie będą obwieszczać tego głównego tematu, zamiast tego, dzień po dniu będą wyliczać wszystkie kryzysy świata.- Przy tym chodzi tu o coś więcej: O nasza odpowiedź na propozycję gry Jezusa: „Chodź, zagraj ze mną!” Jak ja odpowiem „anno Domini 2017” przy jeszcze nienaruszonym polu szachowym mojemu Boskiemu partnerowi na jego spojrzenie pełne miłości:

„Kochasz ty mnie?”

 

 

Amen.