Kazanie według Księgi Rodzaju 1,1-4

Kategoria: Opublikowano: 13 lutego, 2019

Autor: Pastor Christian Siebold

19.03.2017 Ewangelicka wspólnota kościoła w Recklinghausen

Chaos opanowany…

Kazanie z okazji konfirmacji

„Posprzątaj wreszcie swój pokój!”,- kiedy po raz ostatni słyszeliście od rodziców te znane, już klasyczne słowa? Być może w ostatnich dniach, jako przypomnienie, że z okazji waszej konfirmacji będą goście?!
Ten rzekomy brak zrozumienia dla porządku jest wielkim polem natarcia wszystkich zdenerwowanych krytyków w naszym otoczeniu.

Legenda, że znajdujące się pośród nas kreatywne głowy mają zaśmiecone biurka, nieuporządkowane szafy i pokoje, krąży już przecież długo. Teraz jest to udowodnione naukowo, że praca przy nieuporządkowanym biurku, czy nieposprzątanym pokoju zwiększa kreatywność. Nieporządek proponuje więcej przestrzeni dla naszych pomysłów.

Wszakże już Albert Einstein wiedział, że puste biurko nie obiecuje nic dobrego. On pytał: Jeśli zapełnione biurko jest wskazówką na nieuporządkowany rozum, to co wtedy mówi o jego posiadaczu puste biurko? Zgadnijcie, czyje biurko było pełne śmieci i nieuporządkowane? Dokładnie tak! Alberta Einsteina- człowieka pełnego nieposkromionych, ogromnych pomysłów.

Z kreatywnego chaosu żyje też Snapchat. Ta, przez was ulubiona aplikacja daje możliwość wymieniania się z przyjaciółmi zdjęciami. Szczególne w tym jest to, że zdjęcia pozostają krótko widoczne- potem znikają. Szczególnie ulubione są możliwości opracowywania przez Snapchat zdjęć, można między innymi do fotografii dodać tekst i uśmiech. Można też kreować niezwykły wygląd, np. zdjęcie zmienić w zajączka, zombi, czy świętego (z nimbem i skrzydłami). Kiedy zdjęcie jest gotowe, są dwie możliwości, by je wysłać: można wysłać bezpośrednio do przyjaciół i wtedy mają 10 sekund na obejrzenie. Potem zdjęcie znika.
Można zdjęcie wstawić do historii: Wtedy widoczne jest dla wszystkich użytkowników Snapchata, a kasowane jest dopiero po 24 godzinach.

Założycielem Snapchata jest Evan Spiegel. Jako 26- latek jest najmłodszym na liście miliarderów. Jego majątek oszacowany jest na 2,1 miliarda dolarów. Propozycję przejęcia przez założyciela Facebooka, Marka Zuckerberg, Spiegel odrzucił. Zuckerberg miał zaproponować mu 3 miliardy dolarów.

O co właściwie chodzi w Snapchacie? Jakie korzyści ma ta zabawa? Właściwie chodzi tu o NIC! I z tego NIC powstaje coś nowego. Z uchwycenia chwili, z pomieszania rzeczywistości i fikcji, z czegoś niedorzecznego, głupiego powstaje coś jedynego w swoim rodzaju, coś co przedtem nie istniało. „Czynię sobie świat takim, jakim on mi się podoba”, wolny na wzór Pippi Langstrumpf. „Snapchat to kreatywny chaos, którym chętnie dzieli się z innymi”- powiedział niedawno jeden z użytkowników.

Tu nie chodzi- jak w Facebooku, Twitterze o własne osobiste przedstawienie się, czy stanie się znanym, czy o to, by „wzbudzić uwagę”.
Też nie chodzi o znaczące, czy duchowe bogate wkłady z domagającym się spojrzeniem na like-, lecz chodzi o uchwycenie z codzienności banalnych, chwilowych momentów, które są przelotne i które mogą ucieszyć parę wybranych przyjaciół.
Snapchat nie służy prezentacji, lecz umożliwia użytkownikowi bycie sobą, po prostu sobą (bez ozdób, wymagań…).

Zdjęcia te, często oddzialywują na mnie chaotycznie, są częściowo bezładne i (tez trochę) bezsensowne. Nie zawsze można rozpoznać to, co na nim jest pokazane. Wszystko jedno. Myślę, że aplikacja ta perfekcyjnie pasuje do waszego wieku. Chaos jest (prawie) normalnym stanem wieku dojrzewania. Wy, widzicie już świat nie oczami dziecka, Jednak chaos nie jest wrogim składnikiem naszego życia, zupełnie przeciwnie. Chaos jest początkiem wszystkich wielkich rzeczy. Tak już zaczyna się historia stworzenia. Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię, tak zaczyna się opowiadanie „Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem, ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami”.
Bezład i pustka- w języku hebrajskim nazywa się Tohuwabohu. To jest coś więcej niż nieporządek, to brak orientacji, siły, ochrony i perspektywy (możliwości).
Chaos jest ziejącą otchłanią w czarnym, rozhukanym morzu.

A co robi Bóg w historii stworzenia świata? On do rupieciarni świata wprowadza światło, by najpierw zdobyć rozeznanie i orientację, a potem posprzątać.
Bóg chwyta chaos w garść.- On stwarza światło i rozdziela światło i ciemność (światło do góry, ciemność na dół).

Jednak chaos wówczas, jak i dzisiaj może być zagrożony. Są sytuacje, w których tracimy grunt pod nogami, kiedy dotknie nas niepowodzenie, klęska w szkole, w związku, w pracy…, – gdy przeżywamy burze uczuć i emocji. Ale wówczas, jak i dzisiaj Bóg pomaga w tym, by ten chaos opanować, by wygładzić wewnętrzne bałwany. On jest stabilnym, zaufanym punktem orientacji w naszym wnętrzu. Z Nim zachowuje się rozeznanie. To, że działanie wychodzi z wiary, to omawialiśmy na lekcjach przygotowawczych do konfirmacji, czy też sami o tym mówiliście w swoim osobistym „wyznaniu wiary”, czy kiedy omawialiśmy Psalm 23.

„Porządek jest połową życia”, mówi przysłowie, ale właśnie połową!
Friedrich Nietzsche (słynny jak i zwariowany filozof z 19 stulecia), pisał w swojej rozprawie, ·„Zatem mówi Zarathustra”: „Trzeba w sobie mieć jeszcze chaos, by móc zrodzić tańczącą gwiazdę”. Z chaosu może się zrodzić nowe i dobre. Stworzenie nie jest zakończone, ono wciąż się rozwija i odbywa się każdego dnia na nowo wraz z każdym człowiekiem. Także z wami. Wy jeszcze nie wiecie, dokąd prowadzić będzie wasze życie i to wydawać wam się będzie niewiadome, ale zaufajcie temu:, że Bóg ma w stosunku do was wiele planów- wiele dobrych planów. Nie tylko w stosunku do was i waszego bezpośredniego otoczenia. Wy możecie współpracować w dalszej budowie sprawiedliwego świata.

To się uda, jeśli od początku weźmiecie sobie do serca czytanie z Listu do Kolosan 3,12+13: ·„Jako więc wybrańcy Boży- święci i umiłowani- obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę i cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśli miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy”.

Wy, macie po swojej stronie cierpliwego, kochającego Boga, który chce wam towarzyszyć przez całe wasze życie. Także, jeśli zagubicie orientację, On jest tu, On daje wam siłę, by odważnie i prosto iść dalej. Amen.