Godność w cierpieniu

Kategoria: Opublikowano: 5 października, 2020

Autor: Pastor Christian Olding/ Geldern 23.11.2019
Przemyślenia na podstawie fragmentu Ewangelii św. Łukasza

 


Ewangelia wg św. Łukasza 23, 35b- 43:
Przełożeni zaś, naśmiewali się, mówiąc: Innych ratował, niechże ratuje samego siebie, jeśli jest Chrystusem Bożym, tym wybranym.
Szydzili z niego także i żołnierze, podchodząc doń, podając mu ocet. I mówiąc: Jeżeli jesteś królem żydowskim, ratuj samego siebie.
Był też i napis nad nim: Ten jest królem żydowskim. CZYTAJ CAŁOŚĆ

Kazanie na podstawie Apokalipsy św. Jana 7, 9- 17

Kategoria: Opublikowano: 12 października, 2019

Pastor dr Brigitte Müller
26.12.2017 Wspólnota kościelna w Esslingen- Zollberg

Droga wspólnoto!

Przedwczoraj, w jasełkach oglądaliśmy anioły: w białych szatach, z promiennymi twarzami. No tak, one trochę się wierciły i kręciły, jak to robią dzieci- anioły w jasełkach. Wspólnie śpiewaliśmy: „Gloria in excelsis Deo”. Na parę chwil, wszyscy staliśmy się tu aniołami. Raz na polu pasterskim, raz aniołami Bożymi, które obwieszczały Dobrą Nowinę, że Bóg tak blisko jest wśród nas, tak blisko, że nie mogliśmy sobie tego nawet wymarzyć: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” (Ewangelia św. Łukasza 2,14). CZYTAJ CAŁOŚĆ

Przemyślenia na podstawie fragmentu Ewangelii św. Jana na temat: „Kto jest bez grzechu…?”- Jezus kieruje wzrok na ofiarę

Kategoria: Opublikowano: 29 sierpnia, 2019

Autor: Siostra Birgit Stollhoff (06.04.2019)

Ewangelia według św. Jana 8, 1- 11:

A Jezus udał się na Górę Oliwną. I znowu rano zjawił się w świątyni, a cały lud przyszedł do niego i usiadłszy, nauczał ich.
Potem uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili kobietę przyłapaną na cudzołóstwie, postawili ją pośrodku i rzekli do niego: Nauczycielu, tą oto kobietę przyłapano na jawnym cudzołóstwie. A Mojżesz kazał nam takie kamienować. Ty zaś, co powiesz? CZYTAJ CAŁOŚĆ

Przemyślenia na podstawie fragmentu Ewangelii św. Jana na temat: Grób jest pusty- i my sami przed nim stoimy!

Kategoria: Opublikowano: 29 sierpnia, 2019

Autor: Ojciec Philipp König (20.04.2019)

Ewangelia według św. Jana 20, 1- 9:

A pierwszego dnia tygodnia, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, przyszła Maria Magdalena do grobu i ujrzała kamień odsunięty od grobu.
Pobiegła więc i przyszła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego miłował Jezus i rzekła do nich: Zabrali Pana z grobu i nie wiem, gdzie go położyli.

Wyszedł tedy Piotr i ów drugi uczeń i poszli do grobu. A biegli obaj razem, ale ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i pierwszy przyszedł do grobu. A nachyliwszy się, ujrzał leżące prześcieradła, jednak nie wszedł. Przyszedł także i Szymon Piotr, który szedł za nim i wszedł do grobowca i ujrzał leżące prześcieradła. Oraz chustę, która była na głowie jego, nieleżąca z prześcieradłami, ale zwinięta osobno na jednym miejscu. CZYTAJ CAŁOŚĆ

Kazanie na podstawie Ewangelii św. Mateusza 5, 38- 48

Kategoria: Opublikowano: 3 maja, 2019

Autor: Diakon Gunhild Zimmermann
25.08.2016 Klinika w Zissendirf Hennef (klinika dla uzależnionych kobiet)

 Drogie pacjentki,
Jezus- marzyciel?
Miłować swych wrogów? Kto tchnął w niego tą bezlitosną naiwność?
Dla niektórych, zdanie to mogłoby brzmieć nawet cynicznie.
Czy nie jest to niemożliwe do spełnienia wymaganie, przy którym, każdy z nas nieuchronnie musi ponieść klęskę?
Nienawiść między ludźmi na naszej ziemi sprawia, że sceptycy mają słuszność. CZYTAJ CAŁOŚĆ

Kazanie ze względu na ataki w Paryżu

Kategoria: Opublikowano: 26 kwietnia, 2018

Autor: Pastor Heiko von Kiedrowski (kościół ewangelicko- luterański)

16.11.2015 niemieckie radio

 

Przed kilkoma laty w ramach podróży naukowej odwiedziłem amerykańskie miasto Montgomery w stanie Alabama. Przed 60 laty nowo wyświęcony pastor prowadził tam swoje pierwsze nabożeństwo. To był Martin Luther King. To były niespokojne czasy. Wśród czarnoskórej ludności wrzało: miała miejsce przemoc wobec kobiet, ataki policjantów na czarnoskórych uczniów., podkładano bomby w kościołach czarnej ludności. Płynęły krew i łzy.

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Kazanie z powodu śmiertelnego wypadku 18 letniej dziewczyny

Kategoria: Opublikowano: 26 kwietnia, 2018

Autor: Andrea von Parpart (kościół ewangelicki)

01.08.2009 w kościele w Silmersdorf

 

Droga Annett, Jörg i Paul, drodzy przyjaciele, znajomi i krewni Patrycji.

 

To prawdziwy horror. W taki sposób i w takich okolicznościach nikt z nas nie chciałby umrzeć. Także nas, którzy tego wypadku nie widzieliśmy prześladują koszmary nocne. Naszą miejscowość pokrywa coś takiego jak powłoka żałoby i współczucia. Wszystkich nas bardzo to dotknęło!

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Kazanie według 2 Listu do Tymoteusza 1, 7- 10

Kategoria: Opublikowano: 26 kwietnia, 2018

Autor: Pastor Friedrich Hörgen (kościół ewangelicki)

19.09.2010 w kościele św. Jerzego (Georg) w Kleinbottwar

2 List do Tymoteusza 1, 7- 10

Nagle Johanna trzyma w rękach Biblię. Od lat stała ona tylko na regale. Właśnie wróciła ze szpitala, do którego dzisiaj rano zawiozła swojego męża Karla. Diagnoza- udar mózgu. Teraz zupełnie wyczerpana wróciła do domu. Usiadła na sofie. Ostrożnie zaczęła kartkować strony Biblii. Jej oczy natrafiły na wers: „Bóg nie dał nam ducha bojaźni, ale mocy, miłości i rozwagi”. Od razu sobie przypomniała, że to była jej sentencja konfirmacyjna, którą ona przed 43 laty jako dziewczynka otrzymała. Wówczas tę sentencję uważała za bardzo trafną, dodającą odwagi. CZYTAJ CAŁOŚĆ

Kazanie według 2 Księgi Samuela 21, 15- 22

Kategoria: Opublikowano: 26 kwietnia, 2018

Autor: Pastor Volkhard Spitzer

we wspólnocie Góry Tabor w Berlinie – wrzesień 2002 rok

 

Nie wiem czy znacie to uczucie, ale ja już czasami wychodziłem z kina sfrustrowany. Normalnie produkcja z Hollywood zawsze kończy się happy endem i wtedy jestem zaspokojony i zadowolony. Do kina idzie się okazyjnie, by się odprężyć. Kiedy film źle się kończy czy też nie ma zakończenia, bez rozwiązania- jest to katastrofa… Ostatecznie idziemy do kina nie po to, by oglądać inne problemy, których i tak jest i bez tego w życiu mnóstwo. Nie, w kinie chcę się trochę uspokoić i odprężyć.

Ale życie nie jest przecież kinem, czyż nie? CZYTAJ CAŁOŚĆ

Kazanie z okazji Wielkiego piątku 2014

Kategoria: Opublikowano: 26 kwietnia, 2018

Autor: Pastor Frank Howaldt (kościół ewangelicko- luterański)

18.04.2014 w kościele św. Christiana w Hamburg- Ottensen

Kontekst: Kościół miejski w Hamburgu- Ottensen. Ożywiona dzielnica, ludzie zainteresowani. Wielu bierze udział w nabożeństwach. Słuchacze przeważnie z wykształceniem i wymaganiem dla intelektu i serca.

 

Łaska z wami i pokój!

3 kwietnia, niemieckie radio NDR: Niedaleko, z naszego okręgu kościelnego nie żyje Lisa Marie z Tornesch. O wiele za wcześnie- sąsiedzka przemoc. We wtorek wieczór spotkało się ok. 500 ludzi, by 18- letnią Lisę upamiętnić łańcuchem świec. W remizie strażackiej spotkali się rodzina i koledzy z klasy. Złożyli kwiaty. CZYTAJ CAŁOŚĆ