Sylwester 2014- Jesteśmy za tym

Kategoria: Opublikowano: 10 listopada, 2019

Autor: Monsignore Wilfried Schumacher
Kapłan katedry w Bonn


„Niemcy chętnie się po prostu złoszczą”, tak przed kilkoma dniami napisała znana niemiecka gazeta. Opowiada ona tu o informacyjnej broszurze dla brytyjskich żołnierzy z roku 1944, w której, między innymi można było przeczytać: „Niemcy nie panują nad swoimi uczuciami, oni mają tendencje do okazywania histerii. Wpadają w złość, kiedy nie udaje się nawet mały drobiazg”.

Myślę, że autor tego tekstu ma rację: My chętnie stajemy po stronie tych, którzy się sprzeciwiają. Tak dzieje się w społeczeństwie, tak dzieje się w naszym mieście, tak dzieje się w naszym kościele.
Przed dwoma dniami, w frankfurckiej gazecie pojawił się artykuł ze stwierdzeniem: „Chrześcijaństwo w Niemczech idealnie zbankrutowało”. To mocne stwierdzenie! Jednakże, patrząc obszernie, to trafna analiza. Lecz, nie chcę w tym ostatnim dniu roku włączać się w powszechny lament i narzekanie, chciałbym tylko, na ten Nowy Rok zaproponować hasło:
„Jesteśmy za tym!”

Istnieje cel, który skłania mnie do tego optymizmu. Naszym celem nie jest zdążać do 31.12.2015 roku, lecz następne 12 miesięcy są dalszym krokiem do celu naszego życia, spotkania z żywym Bogiem na końcu naszych ziemskich dni, – to jest cel nadziei i cel szczęścia.

„Jesteśmy za tym”- pozwólcie, że tę naszą postawę przedstawię w siedmiu pozycjach- bez patrzenia na całość.

 1. Jesteśmy za Jezusem
  „Jezus, w Nowym Roku powinien być moim pierwszym słowem”, tak zaczyna się aria noworocznej kantacie u Bacha.
  Nie słowa „Szczęśliwego Nowego roku”, czy „Dobrego Nowego Roku”, nie armatnie wystrzały, lecz po prostu „Jezus”, jako motto i tytuł na cały rok.
  To właśnie potwierdziła Ewangelia w najwyższy, teologiczny sposób: „I to Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”.
  Bóg, jak my stał się śmiertelnikiem, kruchym jak my, podzielił z nami nasz człowieczy los, wszystko z wyjątkiem grzechu.
  On wszedł do naszej historii, stał się dla nas Bogiem! Bogiem, który nas kocha, Bogiem, który kroczy z nami. Ta bliskość Boga jest dla ludzi, dla każdego z nas darem, który nigdy się nie kończy! Życzę wam Nowego Roku przeżywanego w takiej świadomości.
 2. Jesteśmy za życiem
  Brzmi to prosto i przekonująco-, ale ma to konsekwencje. Jesteśmy za życiem od pierwszego momentu bycia człowiekiem, aż do ostatniego tchu.
  Papież Franciszek, mówi w tym odniesieniu o „kulturze odrzucania”, w której ludzie jeszcze tylko oceniają według produkcyjnej wartości. Do tego dochodzi jeszcze zazdrość, egoizm, rywalizacja, głód władzy, żądza pieniądza, które burzą życie innych.
  Jesteśmy za życiem- chodzi tu o wszystkie obszary, w których ludzkie życie bezpośrednio, czy pośrednio, znajduje się w niebezpieczeństwie.
  Życzę wam Nowego Roku, w którym zawsze będziecie wstawiać się za życiem.
 3. Jesteśmy za wdzięcznością
  Mistrz, Eckhardt powiedział: „Gdyby słowo „dziękuję” było jedyną modlitwą, którą odmawiasz, byłoby to wystarczające”.
  Potrzebujemy nowej kultury wdzięczności na tym świecie, gdzie wszystko jest tak oczywiste.
  Istotnych życiowych spraw nie można wyrachować. Tu, nie ma właściwego stosunku ceny i wysiłku, tu przegrywa antyczna zasada „Do ut des”, daję tobie, abyś ty dal mi.
  To zaczyna się od drobiazgów codziennego dnia i kontynuuje aż do wielkich rzeczy, które umożliwiają nam nasze życie.
  Wdzięczność jest pamięcią serca.
  Życzę wam, aby dziękowało wam dużo ludzi i byście wy, też wdzięczni mogli to przyjąć.
 4. Jesteśmy za miłością
  Miłość pomiędzy ludźmi to jedyny i największy dar, który mogą dać sobie ludzie.
  Zatem, mówimy o miłości między rodzicami i dziećmi, o miłości w przyjaźni, partnerstwie i małżeństwie. Niektórzy mogą być innego zdania, ale my wiemy, że wierność między ludźmi to fundament dobrego związku i że ona pomaga w dobrych i złych chwilach.
  Miłość nie jest prostą sprawą. Ona często jest też uciążliwą droga, którą musimy przejść z wytrwałością i cierpliwością, ale jest jedyną drogą, która prowadzi do celu.
  Życzę wam wiele miłości, której moglibyście doświadczyć i którą obdarowujecie innych.
 5. Jesteśmy za pokojem
  Łatwo i lekko tak powiedzieć. Błogosławiony Paweł VI pisał: „Pokój nie powstaje tak, po prostu, kiedy nie używa się broni, nie powstaje przy wahającej się równowadze sił. Pokój musi być budowany dzień po dniu”.
  „Jesteśmy za pokojem”- to znaczy, nie zniechęcać się, nawet istnieje wiele trudności.
  Życzę wam, aby wasz mały świat pozostał pokojowy, a wy, na swój sposób mogli coś wnieść na rzecz pokoju w wielkim świecie.
 6. Jesteśmy za miłosierdziem
  Ktoś, kto mówi o miłości, musi powiedzieć też, że miłość ponosi też klęskę. Kto mówi o życiu, nie może nie wspomnieć, jak zagrożone jest życie. Kto wzywa do pokoju, musi też spostrzegać, jak on sam przyczynia się często do niezgody.
  Być miłosiernym wobec winnych, to nie znaczy usprawiedliwiać, czy nazywać ich czyn dobrym, inaczej obchodzić się z tym, niż świat, który szybko zwala winę na innych.
  Przerażające jest czasem, jak opinia publiczna obchodzi się z ludźmi, którzy popełnili błędy, czy ponieśli klęskę.
  Życzę wam, abyście mogli być miłosierni i byście miłosierdzia doświadczyli.
 7. Jesteśmy za humorem
  Kiedy papież Franciszek, kilka dni przed Bożym Narodzeniem mówił o 15 chorobach kurii, jako jeden z symptomów wymienił brak humoru.
  Także, cytowany na początku artykuł o złoszczących się Niemcach, wymienia humor, jako medycynę przeciwko niemieckim złośnikom.
  Joachim Ringelnatz pisał: „Humor jest guzikiem, którego naciśniecie zapobiega temu, by się złościć”.
  Papież Franciszek powiedział: „Serce napełnione Bogiem jest szczęśliwym sercem, które promieniuje, a wszystkich wokół siebie zaraża radością: To widzi się od razu! Nie traćmy zatem ducha radości, humoru i samoironii. Duch ten, czyni nas sympatycznymi, także w trudnych sytuacjach. Wiemy, jak dobrze robi nam dawka dobrego, zdrowego humoru!
  Pomocna jest tu modlitwa św. Tomasza Morusa: „… Panie, daj mi poznać znaczenie humoru. Daj mi łaskę zrozumieć żart, bym poznał trochę szczęścia w tym życiu i dzielił go z innymi”.
  Życzę wam codziennego poczucia humoru, który konieczny jest, by dobrze przeżyć codzienność.

Siedem pozycji- prawie za dużo już dla dobrego postanowienia. Zacznijmy od jednego i powoli przechodźmy do następnych: mamy na to przecież cały rok, rok podarowany przez Boga.